Topptur i Lofoten – guidet skitur med lokale tinde- og skivegledere.
Bli med på guidet topptur i et av Norges mest spektakulære skiområder. Lofoten byr på et enormt utvalg av skiterreng, med alpine fjell som reiser seg rett opp fra havet. Her kan en skidag starte ved fjæra og fortsette inn i høyfjellet – med utsikt over storhavet og øyriket rundt oss.
Hos I Fri Natur ledes skiturene av profesjonelle, internasjonalt sertifiserte IFMGA-tinde og skivegeldere med omfattende lokalkunnskap om fjellene i Lofoten. Vi guider både de klassiske toppturene og mindre kjente områder, og velger tur etter vær, snøforhold, skredforhold og gruppens erfaring og ambisjoner.
For oss handler en god dag på ski om mer enn å nå en bestemt topp. Vi ønsker å finne gode forhold og flott skikjøring, samtidig som sikkerhet, flyt og mestring står sentralt. Underveis deler vi kunnskap om blant annet snø, skredvurderinger, skiteknikk og gode valg i fjellet.
Hver tur tilpasses gruppen og forholdene den aktuelle dagen. Det store mangfoldet av skiterreng i Lofoten gir oss mange muligheter til å velge riktig tur og få mest mulig ut av dagen.
En typisk skidag i Lofoten
Vi møtes normalt på Trevarefabrikken i Henningsvær, men annet møtested kan avtales. Dagen starter med ferdråd og turplanlegging, der vi vurderer vær, snø- og skredforhold og snakker om gruppens erfaring, form og ønsker. På bakgrunn av dette velger vi dagens tur.
En topptur i Lofoten starter ofte nær havnivå. Etter bare noen hundre høydemeter befinner vi oss i et alpint fjellandskap med utsikt over hav, fjell og øyer. Når forholdene ligger til rette for det, liker vi å legge opp til varierte rundturer og muligheten for flere nedkjøringer.
Gjennom dagen ønsker vi å involvere deg i vurderingene vi gjør og dele kunnskap underveis. Sikkerhet, gode beslutninger, læring og skiglede er en rød tråd gjennom dagen – enten du er med oss én dag eller en hel uke.
Vi avslutter normalt skidagen rundt kl. 15.30.
Hvem passer guidet topptur i Lofoten for?
Guidet topptur passer for mange forskjellige skiløpere. Du bør være komfortabel med å kjøre ski utenfor preparerte løyper i varierende snøforhold og ha normal god fysisk form, men du trenger ikke være ekspert på topptur.
Enten dette er din første topptur i Lofoten eller du er en erfaren skiløper på jakt etter større turer og nytt terreng, tilpasser vi dagen etter nivå, erfaring og ambisjoner.
Er du usikker på om turen passer for deg, ta kontakt. Vi hjelper deg gjerne med å finne riktig opplegg.
Hvorfor gå med lokal IFMGA-tindevegleder/Skivegleder?
Forholdene i Lofoten kan endre seg raskt. Vind, nedbør, temperatur og det maritime klimaet påvirker både snødekke, skredforhold og hvor vi finner den beste skikjøringen.
Våre IFMGA-tindevegledere/Skivegledere kombinerer høy fjell- og skredfaglig kompetanse med inngående lokalkunnskap. Vi følger derfor ikke et fast turprogram, men velger fjell og terreng ut fra forholdene den aktuelle dagen og gruppens nivå og mål.
Målet er ikke nødvendigvis en bestemt topp. Målet er å ta gode beslutninger, finne flott skikjøring og gi deg en best mulig dag i fjellene i Lofoten.
Når er sesongen for topptur i Lofoten?
Hovedsesongen for topptur i Lofoten går normalt fra februar til mai, og de ulike delene av sesongen byr på forskjellige opplevelser.
Februar og mars gir arktisk vinterstemning, kaldere temperaturer og mulighet for flott vintersnø. Gjennom mars og april blir dagene raskt lengre, noe som åpner for lengre turer og større dager i fjellet.
I april og mai gir de lange dagene gode muligheter for vårskikjøring. Da kan vi fortsatt stå på ski høyt i fjellet samtidig som våren begynner å komme langs kysten.
Snø- og værforhold varierer fra år til år, og vi velger alltid tur etter de faktiske forholdene.
Flere dager med skiguiding
Mange av våre gjester velger flere dager med skiguiding. Det gir større fleksibilitet til å følge de beste forholdene, utforske forskjellige deler av Lofoten og tilpasse turene etter hvert som vi blir kjent med gruppen.
Sammen med utvalgte samarbeidspartnere kan vi også skreddersy skihelger og komplette skiuker med overnatting, mat og guidede toppturer.
Ved bestilling av flere guidedager gjelder egne priser. Ta kontakt med oss, så setter vi sammen et opplegg tilpasset gruppen din.
På Trevarefabrikken i Henningsvær kan du bestille Trevaretur, Svinøya Rorbuer eller Bryggehotellet i Henningsvær tilbyr skiuker i samarbeid med I Fri Natur.
Utstyr til topptur
Har du behov for skiutstyr eller skredutstyr, har vi utstyr tilgjengelig for utleie. Gi oss beskjed ved bestilling om hva du trenger, så hjelper vi deg med å være klar til tur.
Planlegg toppturen til Lofoten
Vil du vite mer om snøforhold, skredproblematikk, sesong, aktuelle skiområder og hva du kan forvente på topptur i Lofoten?
Les vår guide til topptur og ski i Lofoten for mer informasjon og lokale tips.

